Škola golfu, kámoš nebo trenér… Kdo s vámi bude u prvního odpalu?

Existuje plno důvodů, díky nimž se stane, že si řeknete “já to začnu hrát”. Inspiraci vám mohlo dát sledování profíků z PGA na ČT4, doplněné o jedinečný komentář Míry Bosáka. Ano, je to pozdě večer, ale stojí to za to. Impulsem může být váš kolega, kamarád případně někdo z rodiny. V případě, že je váš tchán nadšený golfista máte cestu ke golfu dost přímočaře nalajnovanou. Golf vás mohl oslovit i úplnou náhodou. Nezřídka se vám přihodí, že hraní golfu patří do vaší pracovní náplně a nebo se s ním setkáte na firemním teambuildingu, kde do toho jeden frajer z padesáti mlátí celkem obstojně a všem rozdává rady (když vám dobře poradí, tak je to najednou sympaťák no ne?). Nebo ho prostě hrát chcete sami od sebe. Fajn! Mrkněte, jaké jsou možné cesty.

Pokud vás golf fakt chytne a chcete se mu věnovat více, je na řadě návštěva blízkého drivingu. Co je to driving? Driving range jsou plochy, kde zkrátka odpalujete míčky. Každopádně tam nechoďte sami s tím, že si koupíte košík míčků, půjčíte hůl (klasika – 7 železo) a budete si myslet, že za půl hoďky to budete bouchat jako ty kluci z telky. Takhle to úplně nefunguje. Pokud jste si někde dvakrát pinkli, tak by vás to akorát odradilo, protože, a to mi věřte, to mockrát netrefíte. Jo a nechoďte tam v zimě. Asi tam nikdo nebude.

První varianta: přihlásit se do golfové školy nebo kurzu pro začátečníky

Ceny jsou různé. Průměrně se pohybujeme okolo 6.000 Kč na člověka, který to v podstatě nikdy nedržel v ruce. Z to dostanete od 6 do 12 kurzů, které vám zajistí základy hry, švihu a teorie. Většinou škola končí na hřišti, které s vámi projde trenér kurzu a ověří, jestli si poradíte v různých situacích (jakože třeba nehulákate na celé hřiště, když jste to dobře trefili). Po hře získáte “osvědčení pro hru na hřišti” a váš herní hendicap 54. Gratulujeme.

Příklady některých škol (samozřejmě jich jsou desítky)
Hodkovičky – Praha
Hostivař – Praha
Divoká Šárka – Praha
Golf Kaskáda – Brno
Hořehledy – Plzeň
Hluboká nad Vltavou
Český Krumlov

Druhá varianta: vzít si trenéra

No nebudeme si nic nalhávat. Golfoví trenéři nejsou charita a něco za své služby vezmou. Nicméně se dají sehnat třeba už od 400, ale stejně tak si mohou říct o 1000 korun za jednu lekci. Abyste golf celkem hratelně ovládali počítejte alespoň s 5 lekcemi a to se bavíme jenom o začátku. Na druhou stranu je opravdu znát, když se vám někdo plně věnuje. Rychleji se zlepšujete. Zpravidla je trenér schopen zajistit i osvědčení pro hru na hřišti.

Třetí varianta: učit se s kamarádem, který to nějaký ten pátek už hraje

Pokud má s golfem už nějaké zkušenosti, které vám může předat a dokážete se díky jeho radám naučit základy švihu, krátkou, dlouhou hru, puttování a tak dále, proč ne. Je zadara – kupte mu ale alespoň pivo, ať to nevypadá blbě. Budete se s ním cítit dobře, protože se znáte a on už bude vědět, co a jak. Kažopdáně, i když vás to naučí tak, že jste schopni hrát na hřišti, problémem zůstává získání “zelené karty” (tj. osvědčení pro hru na hřišti). To si stejně musíte domluvit v nějakém klubu nebo s trenérem, který vaši hru a chování na hřišti zkontroluje.

Pokud jste hůl nikdy nedrželi v ruce, přihlaste se do nějaké školy golfu nebo k profíkovi, který vás zákady naučí. Vyberte si podle vzdálenosti a vašich finančních možností. Praxi si osvojíte především na drivingu s kamarádem nebo přímo při hře. Žádný učený z nebe nespadl a nebojte, nikdo se vám nebude smát nebo koukat na vás divně. Ty lidi, co stojí okolo vás, taky někdy začínali a žádný z nich Tiger Woods není.

Koukněte na web a najděte si blízký golfový klub, kde byste mohli odpálit vaše první míčky nebo kde se vám to jednoduše líbí. Příště si povíme něco o tom, jak se na vaše první lekce obléct.