Golfový slovník: Birdie, Par, Bogey

Určitě jste tyhle termíny už slyšeli. V televizi nebo v golfových počítačových hrách. Co ale znamenají? Říkají, jak byla jamka zahraná.

golf_par4

Vysvětlíme. Každá jamka má svůj Par. Nejčastější je Par 4, ale standardně se na hřišti setkáte ještě s jamkami, které mají Par 3 nebo Par 5 (zcela vyjímečně Par 6). Číslo označuje, na kolik ran musíte jamku zahrát, abyste zahráli Par. Pokud zahrajete Par, tak se vám do skorekarty nepřičítají ani plusové ani mínusové rány – jste na nule (a to je super).

Pokud zahrajete jamku o jednu ránu méně, než je stanoven její Par, zahráli jste Birdie… a máte můj velký obdiv.

Pokud zahrajete o jednu ránu více, připíšete si Bogey (čti bogy). O dvě rány více, než je Par jamky, píšete Double Bogey a o tři rány více, než je Par jamky, Triple Bogey. Když se vám povede zahrát ještě víc, tak jsou na vás slovníky krátké… prostě máte víc.

Jestli jste zahráli jamku o 2 rány méně než je její Par (např. jamku s Parem 5 jste zahráli na 3 rány) zahráli jste Eagle (čti Ígl) a jestli jste takový bourák, co to dal o 3 rány méně než je Par (Pětipar jste zahrál pouze na 2 rány) zahrál jste Albatross a já vás prosím, napište mi a něco mě naučte.

Takže, pokud zahrajete Par, jste na tom dobře. Birdie bude vzácnější. Bogey, Double Bogey a Triple Bogey vás alespoň ze začátku potkají nejčastěji. Ale nebojte se, bude líp!